Studium Nowego Psalmu

Podróż polskich autorów pieśni uwielbienia

2022/2023

Miałem marzenie

Zanim zacząłem pisać swoje pierwsze piosenki miałem wielkie marzenie. Jako trzynastolatek marzyłem, by pisać piosenki, które nigdy do tej pory nie zostały jeszcze zaśpiewane. Marzyłem, by łącząc słowa z muzyką, opisać to czego doświadczam poznając Boga. Marzyłem aby przez nową polską muzykę uwielbienia Bóg był w centrum naszej uwagi jak nigdy dotąd w historii naszego narodu.

Skąd przychodzimy i dokąd idziemy…

Czyli dziedzictwo i nowa twórczość dla Bożej chwały

Na przestrzeni wieków, w każdym narodzie, w każdym pokoleniu, ciągle na nowo rozbrzmiewają pieśni na Bożą chwałę.
Pieśni na nowo tworzone i wyśpiewywane przez tych, którzy uratowani od śmierci do życia, poznają Boga i cieszą się Nim.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
śpiewajcie Panu, wszystkie krainy!
Śpiewajcie Panu, błogosławcie Jego imię,
z dnia na dzień głoście Jego zbawienie!
Rozgłaszajcie Jego chwałę wśród narodów,
Jego cuda – wśród wszystkich ludów!

PS 96:1-3

Uwielbienie Boga jest naszą reakcją na to kim On jest.

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”

W tych słowach Mikołaj Rej wskazywał że najwyższy czas, by rodacy zaczęli wreszcie pisać po polsku, a nie po łacinie. Modnie było ówcześnie pisać po łacinie. Zachęta do pisania w języku ojczystym była nie tylko deklaracją kulturowej niezależności Rzeczypospolitej, ale wskazywała również na to, że rodzima twórczość powinna być wyrazem osobistej refleksji, a nie tej, która wraz z łaciną napływała z zagranicznych ośrodków religijnych.

Bóg jest godzien abyśmy wciąż na nowo opisywali i wyśpiewywali Jego chwałę. Na nowo, w każdym narodzie, kulturze, tradycji kościelnej, w każdym pokoleniu.

Wierzę, że Bóg czeka na nowe pieśni pisane przez Polaków, którzy żyjąc dzięki Jego łasce, zanurzeni w Jego Słowie i obecności Ducha Świętego będą tworzyli pod natchnieniem utwory, które do tej pory nie były jeszcze wyśpiewane w naszym narodzie.
Będą również tworzyli świadomie zdobywając warsztat i narzędzia, a ich głos będzie słyszalny nie tylko dla całego tego pokolenia ale również dla tych którzy przyjdą po nas.

Wdzięczni Bogu za całe bogactwo pieśni powstających na przestrzeni historii kościoła oraz za współczesne piosenki innych narodów, wierzymy że nastał czas, aby odpowiedzieć na Boże pragnienie… aby zabrzmiały nowe, polskie pieśni uwielbienia.

Dlaczego polskie? Bo my Polacy codziennie doświadczamy tego kim On jest, doświadczamy Jego zbawienia, łaski i mocy. Teraz jest czas aby zacząć to opisywać w pieśniach chwały dla Niego. On jest tego godny.

Dla kogo?

Jeżeli chcesz poprzez pisanie piosenek wyrazić swój zachwyt i uwielbienie dla Boga to Studium Nowego Psalmu jest miejscem inspiracji i rozwoju dla Ciebie. To możliwość rozwijania Twojego warsztatu, doświadczenia duchowej transformacji i współpracy z innymi we wspólnym pisaniu. To co będziesz tworzył odda Bogu chwałę, a twój głos będzie słyszalny nie tylko dla całego naszego pokolenia, ale również dla tych którzy przyjdą po nas. Nikt nie napisze piosenki, którą możesz napisać tylko Ty.

W Studium Nowego Psalmu będziemy wspierać rozwój nurtu pisania pieśni w polskim kościele. Będziemy wspierać autorów. Razem będziemy uczyć się i pracować, aby po roku usłyszeć nowe piosenki polskiego uwielbienia.