STUDIUM NOWEGO PSALMU

ROCZNY KURS PISANIA PIOSENEK 1-go stopnia

Rekrutacja na rok 2020/2021

Miałem marzenie…

 

Zanim zacząłem pisać piosenki miałem marzenie.
Jako trzynastolatek marzyłem, by pisać piosenki, które nigdy do tej pory nie zostały jeszcze zaśpiewane. Marzyłem, by łącząc słowa z muzyką, opisać to czego doświadczam poznając Boga i ciesząc się Jego obecnością w moim życiu. Marzyłem aby przez nową polską muzykę uwielbienia Bóg był w centrum naszej uwagi jak nigdy dotąd w historii naszego narodu.

Ale zanim jeszcze zacząłem marzy
, doświadczyłem spotkania, którego w ogóle nie planowałem i którego się nie spodziewałem. Jesienią 1990 roku byłem na zielonej szkole połączonej z rekolekcjami, podczas których uczestniczyłem w obowiązkowych próbach chóru. Kompletnie tym nie zainteresowany, znudzony, jakby pod przymusem, poobiednią porą, zajmowałem swoje miejsce w szeregu i śpiewałem stare chrześcijańskie hymny. Podczas jednej z prób, w trakcie śpiewu, nagle ,,otworzyły mi się uszy” usłyszałem i zrozumiałem o czym śpiewam. Po moich policzkach popłynęły łzy. Duch Święty posłużył się starodawną pieśnią uwielbienia, w której wciąż rezonowało niegasnące od setek lat objawienie tego kim jest Bóg i Jego chwały. W taki sposób On się ze mną spotkał. Kilkanaście godzin później zaufałem Chrystusowi jako mojemu Zbawicielowi i Panu i wtedy właśnie właśnie, zacząłem marzyć o nowych pieśniach.

Od tamtej, kluczowej dla mnie chwili minęło wiele lat, a ja w międzyczasie napisałem wiele piosenek. No mojej drodze byli ludzie dzięki którym mogłem się rozwija, którzy mnie wspierali, zachęcali, nie pozwolili zrezygnować. Z marzeń młodego chłopca narodziła się wizja sięgająca znacznie dalej niż perspektywa granic własnego twórczego podwórka. Dziś już wiem, że nie napiszę piosenek, które mogą napisać tylko inni chwalcy. Dziś już wiem, że nasz Bóg wyczekuje kiedy zabrzmią nowe pieśni na Jego chwałę, na pożytek Polakom i innym narodom. Dlatego właśnie powstaje Studium Nowego Psalmu. Przestrzeń spotkania, inspiracji, rozwoju i współtworzenia dla Bożej chwały.

Zapraszam i nie mogę się Ciebie doczekać.

Mateusz Mate.O Otremba
Dyrektor Studium Nowego Psalmu

 

SKĄD PRZYCHODZIMY I DOKĄD IDZIEMY…
CZYLI DZIEDZICTWO I NOWA TWÓRCZOŚĆ DLA BOŻEJ CHWAŁY

Na przestrzeni wieków, w każdym narodzie i w każdym zakątku ziemi, w każdym pokoleniu, ciągle na nowo rozbrzmiewają pieśni chwały dla Boga.
Pieśni wyśpiewywane przez tych, którzy uratowani od śmierci do życia, poznając Boga cieszą się Nim i Jego obecnością. A czy dzisiaj jest czas na nowe pieśni?

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
śpiewajcie Panu, wszystkie krainy!
Śpiewajcie Panu, błogosławcie Jego imię,
z dnia na dzień głoście Jego zbawienie!
Rozgłaszajcie Jego chwałę wśród narodów,
Jego cuda – wśród wszystkich ludów!

Uwielbienie Boga jest naszą reakcją na to kim On jest.

Nadrzędnym celem człowieka jest chwalić Boga i radować się Nim na wieki.

(Co jest nadrzędnym celem człowieka? Katechizm Westminsterski z 1647 roku)

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”
W tych słowach Mikołaj Rej wskazywał że najwyższy czas, by rodacy zaczęli wreszcie pisać po polsku, a nie po łacinie. Modnie było ówcześnie pisać po łacinie. Zachęta do pisania w języku ojczystym była nie tylko deklaracją kulturowej niezależności Rzeczypospolitej, ale wskazywała również na to, że rodzima twórczość powinna być wyrazem osobistej refleksji, a nie tej, która wraz z łaciną napływała z zagranicznych ośrodków religijnych.

Bóg jest godzien abyśmy wciąż na nowo opisywali i wyśpiewywali Jego chwałę.
Na nowo, w każdym narodzie, kulturze, tradycji kościelnej, w każdym pokoleniu.

Wierzę, że Bóg czeka na nowe pieśni pisane przez Polaków, którzy żyjąc dzięki Jego łasce, zanurzeni w Jego Słowie i obecności Ducha Świętego będą tworzyli pod natchnieniem utwory, które do tej pory nie były jeszcze wyśpiewane w naszym narodzie.
Będą również tworzyli świadomie zdobywając warsztat i narzędzia, a ich głos będzie słyszalny nie tylko dla całego tego pokolenia ale również dla tych którzy przyjdą po nas.

Wdzięczni Bogu za całe bogactwo pieśni powstających na przestrzeni historii kościoła oraz za współczesne piosenki innych narodów, wierzymy że nastał czas, aby odpowiedzieć na Boże pragnienie… aby zabrzmiały nowe, polskie pieśni uwielbienia.

DLA KOGO?

Jeżeli chcesz poprzez piosenki wyrazić swój zachwyt i uwielbienie dla Boga to Studium Nowego Psalmu jest miejscem inspiracji i rozwoju dla Ciebie. To co będziesz tworzył odda Bogu chwałę, a twój głos będzie słyszalny nie tylko dla całego naszego pokolenia, ale również dla tych którzy przyjdą po nas. Nikt nie napisze piosenki, którą możesz napisać tylko Ty.

W Studium Nowego Psalmu będziemy wspierać rozwój nurtu pisania pieśni w polskim kościele. Będziemy wspierać autorów. Razem będziemy uczyć się i pracowa, aby po roku usłyszeć nowe piosenki polskiego uwielbienia i nagrać płytę.